کتاب مسئله شناخت اثر شهید مطهری

تصویر مرتضی مطهری در نت نشر

توسط مرتضی مطهری در 4 مرداد 1394 در دسته‌بندی کـــــتاب

1478 بار مطالعه شده اولین نظر را بدهید
 • توضیحات
 • اطلاعات بیشتر
 • <?=کتاب مسئله شناخت اثر شهید مطهری?>تصویر صفحه اول نوع فایل :pdf حجم فایل : 0 مگابایت  كتابي كه در پيش رو داريد مجموعه اي است مشتمل بر ده جلسه سخنراني متفكر شهيد استاد مرتضي مطهري تحت عنوان "مسئله شناخت" كه در محرم سال 1379 برابر با آذرماه و ديماه سال 1356 در كانون توحيد(تهران) ايراد شده است(هشت جلسه آن در نيمه اول محرم و دو جلسه آخر هر يك به فاصله يك هفته از جلسه قبل برگزار گرديده اند.) انتخاب اين موضوع براي بحث، بي مناسبت نبوده مساله شناخت از مسائل مهم فلسفي است كه از ديرباز مورد بحث دانشمندان » است. گذشته از اينكه بوده و به خودي خود موضوعيت دارد، مطرح كردن اين بحث در آن ايام معني و مفهوم خاصي داشته است. در آن زمان از سويي ماركسيستها فعاليت فرهنگي وسيعي داشتند- كه بعضا از سوي رژيم شاهنشاهي نيز جهت تضعيف جناح اسلامي حمايت مي شدند- و از سوي ديگر از تغيير ايدئولوژي حدود دو سال بيشتر نمي گذشت. در نتيجة جوانان « مجاهدين خلق ايران » سران سازمان موسوم به مسلمان هدف تهاجم گستردة انديشه هاي بيگانه- خصوصا انديشه هاي ماركسيستي- بودند و پاسخهاي لازم را جهت رد شبهات القائي ماترياليستها در دست نداشتند. در چنين اوضاع و احوالي بود كه استاد شهيد، اين مسئله شناس عصر ما و اين پاسدار فداكار ايدئولوژي اسلامي، همچون مواقع حساس ديگر، كمر همت بست و با طرح "مسئله شناخت" بي پايگي انديشه هاي بيگانه و استحكام انديشه اسلامي در اين باب ر ا آشكار ساخت و جوانان مسلمان را مسلح به سلاح تفكر و انديشه نمود، و اين در حالي بود كه استاد از سال 53 يعني حدود سه سال قبل از ايراد اين بحثها از سوي رژيم گذشته ممنوع المنبر شده بودند ولي به خاطر اهميت موضوع، بدون اعتنا به
  اين امر اين جلسات را تشكيل دادند كه در آن هزاران تن از جوانان - خصوصا دانشجويان - شركت مي كردند، و رژيم كه از آشنائي جوانان با انديشه هاي اسلامي هراس داشت، سرانجام استاد را پس از اتمام دهمين جلسه، در بين راه بازگشت به منزل دستگير نمود و استاد در پاسخ به اين سؤال مأموران كه مگر شما ممنوع المنبر نيستيد پس چرا سخنراني كرديد فرموده بودند: "اينها درس است سخنراني نيست" و آنها در پاسخ گفته بودند: "ما كلاس چند هزار نفري نديده بوديم". قابل ذكر است كه در جلسه بعد انبوه دانشجويان كه از دستگيري استاد اطلاع نداشتند و به كانون توحيد آمده بودند، پس از
  اطلاع از اين امر، در خيابان نماز جماعت بپا داشتند و سپس تظاهرات وسيعي بر پا نمودند. در اينجا بجاست كه ياد شهيد حجت الاسلام دكتر باهنر را كه در آن ايام مديريت كانون توحيد را به عهده داشتند و در برگزاري اين جلسات نقش مهمي ايفا نمودند گرامي بداريم.
  باري، اين درسها توسط ساواك تعطيل گرديد و استاد موفق به تكميل آن نشدند و اين مقدار كه بحث شده است حدود نيمي از بحث "مسئله شناخت " را تشكيل مي دهد، چنانكه خود استاد در جلسه هشتم اين درسها به مناسبت چنين مي گويند:
  "امشب آخر آن هشت شبي است كه بنا بود در اينجا صحبت كنيم، و خيال مي كردم كه شايد بتوانم در هشت شب همه مسائل بحث شناخت را بيان كنم ولي بعد ديدم دامنه بحث گسترده تر است. ما تا اين جلسه، هشت مبحث از مباحث شناخت را گفتيم كه بعضي را به اختصار بيان كرديم... به اندازه همين مقدار هنوز مسئله داريم كه بعضي از اين مسائل لااقل از بعضي مسائل گذشته اهميتش بيشتر است و كمتر نيست ... "
  در پايان ذكر چند نكته را ضروري مي بينيم:
  1. در جلسات پنجم و ششم و هفتم به خاطر تقارن ايام با شبهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني، نيمي از بحث اختصاص به بحث پيرامون حادثه كربلا داده شده است كه اين سه نيم جلسه به صورت يك بحث مستقل به عنوان " ماهيت قيام حسيني " در جلد دوم كتاب " حماسه حسيني " به چاپ رسيده است.
  2. قبلا دو كتاب تحت عنوان " مسئله شناخت " به نام استاد شهيد توسط دو ناشر غير مسؤول كه يكي از آنها بي نام و نشان بوده بدون كسب اجازه از " شوراي نظارت " منتشر گرديده است كه با كيفيت بسيار نامطلوب و اشتباهات فراوان عرضه شده اند، و البته در همان ايام اقدامات قانوني لازم به عمل آمد و از چاپ مجدد آنها جلوگيري به عمل آمد.
  3. بحث شناخت، در جلد سوم " شرح مبسوط منظومه " نيز به مناسبت بحث از معقولات اولي و معقولات ثاني مطرح و مورد بحث نسبتا مشروح واقع شده است كه البته سبك بحث در آنجا با سبك بحث در اينجا تفاوت دارد در آنجا بحث صرفا جنبه فلسفي دارد، ولي در اينجا بحث جنبه هاي ديگر و از جمله جنبه قرآني و روانشناسي نيز دارد. همچنين استاد شهيد بحثي تحت عنوان " شناخت در قرآن " دارند كه آن نيز در آينده نزديك منتشر خواهد شد.
  4. در تنظيم اين مجموعه، گذشته از اصلاحات اندك عبارتي هيچگونه دخل و تصرفي در بيان استاد انجام نشده و حالت گفتاري و اصالت مطالب حفظ گرديده است.

 • تعداد دانلود: 13 گزارش تخلف

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید