مدل تعالی سازمانی EFQM

تصویر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه در نت نشر

توسط مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه در 20 بهمن 1394 در دسته‌بندی بــولتــــن

626 بار مطالعه شده اولین نظر را بدهید
 • توضیحات
 • اطلاعات بیشتر
 • <?=مدل تعالی سازمانی EFQM?>تصویر صفحه اول نوع فایل :pdf حجم فایل : 0.44 مگابایت  سرآمد شدن یک سازمان، فرایند پیوسته ایست که با برنامه ریزی و هدفگذاری آغاز می شود و در طول مسیر با ارزیابی های مداوم و استفاده از اهداف از پیش تعیین شده، نواقص و نارسایی ها شناسایی و با اصلاحات لازم، حذف موانع و تقویت نقاط قوت انجام می شود. نقطه شروع هر تغییر و بهبودی، درک و شناخت کامل از وضعیت موجود سازمان و پیدا کردن مشکلات آن است. تغييرات به وجود آمده در اقتصادجهاني و تلاش هاي انجام شده توسط سازمان جهاني (WTO) در راستاي جهاني كردن اقتصاد و افزايش رقابت ،كشورهاي مختلف اعم از توسعه يافته و يا در حال توسعه را به اين باور رسانده است كه براي حضور و بقا در بازارهاي منطقه اي ، جهاني و حتي داخلي بايد توان و قابليت رقابت پذيري صنايع و سازمان و سازمان هاي خود را افزايش دهند.

  در طی سالیان گذشته چند مدل مختلف برای سرآمدی و تعالی سازمان در سطح ملی و بین المللی مطرح شده است که از مهمترین آن ها می توان به الگوی "مالکوم بالدریج" در آمریکا و مدل "EFQM" در اروپا اشاره کرد. این مدل ها برای برنامه‌ریزی، حرکت به سمت سرآمدی و ارزیابی سرآمدی، در بیشتر شرکت ها و سازمان های دنیا مورد پذیرش به کمک مديران مي آيند تا آنها را در شناخت دقيق تر سازمان خود ياري کنند. امروزه مدل هاي تعالي سازماني ، كاربرد وسيعي پيدا كرده اند. رهبران سازمان ها در اغلب كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه جهان ، اين مدل را براي غلبه بر چالش هاي مديريتي خود به كار مي گيرند.

  مدل تعالی سازمانی در ایران

  در ايران نيز از يك دهه پيش با اين مدل ها آشنا شده و آنها را به عنوان چارچوبي براي مديريت بر سازمان خود برگزيده اند. انتخاب رويكردهاي مناسب و هم سوسازي و يكپارچه نمودن آنها با يكديگر و تلاش براي استقرار مديريت مبتني برفرآيندها و دستيابي به نتايجي كه دربرگيرنده رضايت كليه ذينفعان ساز مان مي باشد از خصوصيات مدل هاي تعالي مي باشد و وقتي كه با خودارزيابي نيز همراه شود ، نقاط قوت و زمينه هاي قابل بهبود را آشكار ساخته و براساس آن برنامه هاي بهبود تعريف مي شود و با اجراي برنامه­هاي بهبود، اثربخشي رويكردها ارتقاء يافته و اهداف سازماني تحقق مي يابد .

  از جمله مدل هاي تعالي سازماني پركاربرد در كشور مدل تعالي بنياد كيفيت اروپاست كه در سال 2010 آخرين ويراش آن منتشر گرديده است.

  تاریخچه

  در دهه 1980 تلاش­هاي كيفي در كشورهاي ژاپن و آمريكا با استفاده از مدل هاي جايزه دمينگ و مدل مالكوم بالدريج آغاز گرديد . بنياد مديريت كيفيت اروپا در سال 1988 در بروكسل ( بلژيك ) توسط 14 شركت بزرگ اروپايي تاسيس گرديد. در سال 1991 مدل تعالي EFQM متولد شده و در سال 1992 اولين جايزه كيفيت اروپا توسط پادشاه اسپانيا در مجمع EFQM مادريد اعطا گرديد . تا سال 1995 بنياد مديريت كيفيت اروپا توجه اصلي خود را به سازمانهاي تجاري كه داراي كسب و كار بزرگ بودند ، معطوف نموده بود . ولي پس از آن مشخص گرديد كه اين مدل براي بخشهاي عمومي و سازمانهاي كوچك ( دولتي و خصوصي ) نيز كاربرد دارد .

  از سال 2005 تاكنون نيز با توجه به موفقيت مدل سرآمدي EFQM ، بنياد مديريت كيفيت اروپا در حال توسعه چارچوبهاي خاص در موضوعات مديريتي مي باشد . بنا به اذعان آقاي ژاك دلورز ( رئيس وقت جامعه اروپا )، داشتن كيفيت تنها يكي از پيش نيازهاي موفقيت شركتها و موفقيت رقابتي جامعه اروپا بوده و دستيابي به سرآمدي منوط به حركت متوازن در تمامي زمينه هاي كسب و كار و مديريت مي باشد.

 • تعداد دانلود: 4 گزارش تخلف

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید