گزارش کارآموزی دکل حفاری جهت رشته مهندسی نفت گرایش حفاری

تصویر احسان گنجی آزاد در نت نشر

توسط احسان گنجی آزاد در 3 بهمن 1395 در دسته‌بندی دانشــگاهی

481 بار مطالعه شده اولین نظر را بدهید
 • توضیحات
 • اطلاعات بیشتر
 • تصویر صفحه اول <?=گزارش کارآموزی دکل حفاری جهت رشته مهندسی نفت گرایش حفاری?> تعداد صفحات: 60 نوع فایل :pdf حجم فایل : 0 مگابایت  بعد از اینکه وجود نفت در یک منطقه ی پیشبینی شد ( توسط گروه های زمین شناس) نوبت به حفر چاه های اکتشافی می رسد که در صورت اثبات وجود میدان نفتی نوبت به حفر چاه های توصیفی و بعد از آن تولیدی می رسد. وقتی اسم حفاری به میان می آید بیشتر ذهن ما سمت حفاری چاه برای تولید نفت می رود. در صورتی که اکتشاف نفت و توصیف مخزن نفتی هم یکی از گزینه های حفاری لایه های زمین است. البته اکثر چاه های در حال حفر همان چاه های تولیدی هستند.
  حفاری یک علم است و بدلیل اینکه سر و کار آن با لایه های در زیر زمین است، جای پیشرفت بسیاری دارد و اگر بگوییم هنوز در اول راه توسعه ی آن هستیم اغراق نکرده ایم.تمام همت ما باید بر این باشد که با توسعه ی این علم بستر امن تر و کم خطر تری را برای محیط و پرسنل محیا کنیم تا علاوه بر این ها با صرف هزیته ی کمتر به مقصود خویش نائل آیم و علاوه بر اینکه سرعت عمل را بالا می بریم آسیب ها و خطرات را هم پایین ببریم.
  طریقه ی مرسوم حفاری در ایران حفاری چرخشی است که با بکار گیری دو سیستم rotary table یا top drive انجام می شود. سیستم میز دوار مرسوم تر می باشد. با این وجود سیستم top drive در سالهای اخیر در حال گسترش است.زیرا تکنولوژی حفاری روز به روز در حال گسترش است و ایران نیز از این روند مستثنی نیست.
  دکل های حفاری به صورت کلی به دو بخش دریایی و زمینی تقسیم می شوند.که در این نوشته پیرامون دکل های زمینی و ادوات به کار رفته در آن بحث خواهد شد.

 • تعداد دانلود: 2 گزارش تخلف

لطفا نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید